...

Czy warto założyć firmę czyszczącą ?

Doprowadzenie do czystości samochodów zarówno w środku jak też Ina zewnątrz to bardzo popularna usługa. Samochody są dość intensywnie eksploatowane i używane zwłaszcza przy działalności gospodarczej, przewożeniu dzieci czy zwierząt. Tacy klienci muszą szukać usług czyszczenia stosunkowo często. Czy warto zatem założyć taką firmę pomagającą klientom w utrzymaniu czystości wewnątrz auta ? Oczywiście ! Jednak planując swoje usługi nie zakładaj dużych dochodów w początkowej fazie działania. Ta działalność jak każda inna po prostu musi się rozkręcić a na tej drodze zapewne czeka nas kilka nieprzyjemnych niespodzianek.

Działając przy samochodach możesz sprzęt i środki chemiczne z powodzeniem wykorzystać także do kanap, materacy, dywanów, czy wykładzin (tu potrzebna jest dłuższa lanca wypłukująca). Jeśli nie zabraknie zapału i czasu może detailing samochodów z zewnątrz (polerowanie reflektorów, korekta lakieru i pokrewne) ?

Koszty założenia działalności prania tapicerek

Jeśli zastanawiasz się czy otworzyć firmę i świadczyć usługi czyszczenia, to musisz wiedzieć jakie są z tym związane koszty. Przede wszystkim ZUS i ubezpieczenie zdrowotne to dość wysokie koszty prowadzenia działalności.

Na szczęście jeśli będzie to twoja pierwsza działalność, możesz w początkowej jej fazie skorzystać z ulg. Podatek dochodowy także musisz kalkulować koszty prowadzenia działalności prania tapicerek. 

Jeśli będziesz chciał świadczyć usługi dla firm warto być płatnikiem podatku VAT. Jest to obciążenie w wysokości 23%. Z jednej strony będziesz atrakcyjny dla firm, ale z drugiej strony osobom fizycznym też musisz doliczać podatek, co nie zawsze będzie kończyło się uśmiechem na twarzy klienta.

Tapicerka samochodowa w dużym mieście a małej miejscowości

Specyfika branży usług czyszczenia tapicerek jest inna w dużym mieście i małej miejscowości. Przykładowo osoby korzystające z usług prania tapicerki samochodowej w Wieliczce to dość mała grupa osób. Zdecydowanie więcej klientów będzie sprawdzać cennik czyszczenia w Krakowie. Zatem zakładając firmę świadczącą takie usługi musisz zastanowić się ile będziesz miał klientów w swojej miejscowości i czy czasem nie będziesz musiał dojeżdżać aby znaleźć odbiorców swoich usług w innych miastach.

Jaki sprzęt trzeba kupić do prania

Największym kosztem będzie zakup odkurzacza ekstrakcyjnego. Urządzenie takie z porządnej firmy (na przykład firmy Karcher) to koszt między 2500 a 3 500 zł. Pozostałe rzeczy, które musisz kupić to tak właściwie dodatki. Ich sumaryczny koszt będzie oscylował w kwocie kilkuset złotych. Będą to szczotki, wiaderka, ścierki no i oczywiście środki czystości do prania

Jeśli będziesz świadczyć usługi z dojazdem, oczywiście musisz pamiętać o samochodzie osobowym. Tutaj należy kalkulować średniomiesięczną kwotę którą musisz wydać na paliwo i amortyzację samochodu w okolicach minimum kilkaset złotych, a średnio będzie to 1000 albo 1500 zł.

Mając odkurzacz i samochód możesz śmiało świadczyć usługi czyszczenia kanap z dojazdem.

Stacjonarny punkt obsługujący samochody

Prowadzimy punkt czyszczenia samochodów między Krakowem i a Wieliczką i możemy Wam podpowiedzieć, że jeśli chcielibyście wynająć odpowiednią przestrzeń (garaż czy inne pomieszczenie), to jest to niezbędne szczególnie w okresie zimowym. Także niestety w okresach wakacyjnych musicie mieć zadaszenie, ponieważ jeśli pada deszcz, to ciężko wykonać taką pracę we wnętrzu samochodu i potem go wysuszyć. Jeśli będziecie bazować na pomieszczeniu wynajmowanym to także trzeba się liczyć z kosztem wynajmu między 1000 a 2000 zł w skali miesiąca.

Co oprócz samochodów

Meble takie jak kanapy, narożniki, sofy, dywany, wykładziny, materace to także tapicerka którą możecie śmiało czyścić odkurzaczem ekstrakcyjnym. Pamiętajcie jednak że świadcząc usługi dla klientów indywidualnych właściwie jesteście skazani na małe, drobne zlecenia. Ciężko będzie zarobić na ZUS i inne koszty działalności świadcząc wyłącznie usługi dla osób fizycznych. Na pewno warto wejść we współpracę z firmami, hotelami, restauracjami i innymi punktami w których możecie złapać większe zlecenie.

Podsumowanie

Warto zaplanować działalność czyszczenia, zrobić należy wcześniej dobry plan a założone przychody dla bezpieczeństwa podzielić na pół. Im większa miejscowość, tym szansa na powodzenie rośnie. Warto spytać w urzędzie pracy, czy nie przewidują dofinansowań dla pierwszej działalności. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.