Czyszczenie dywanu domowym sposobem - banał czy wyzwanie ?
Dywany i wykładziny chronią podłogę i stanowią ważny element wystroju wnętrza mieszkania, domu, biura,
pomieszczeń firmowych, dlatego należy dbać o ich czystość. Jeśli Twój dywan, lub wykładzina straciła dawny
blask i widać na niej zabrudzenia to czas na czyszczenie.
Przygotowanie dywanu do czyszczenia
Na początku możesz oczywiście spróbować domowych sposobów czyszczenia dywanu, które w zależności od rodzaju plam mogą być bardziej lub niestety mniej skuteczne. Dzięki poniższym wskazówkom najprawdopodobniej będziesz cieszyć się odświeżonym dywanem lub wykładzina dywanową. Przed przystąpieniem do prania dywanu “na mokro” należy najpierw go odkurzyć, a następnie namoczyć miejsca bardziej zabrudzone czy poplamione. Później możemy przystąpić do prania całego dywanu. Co będzie nam potrzebne? Woda, płyn do dywanów, szczoteczka i ręczniki.
Proces samodzielnego prania dywanu
Dywan pierzemy wodą z płynem przy pomocy szczotki, a ewentualny nadmiar wody usuwamy ręcznikiem. Następnie dywan należy pozostawić aby wysechł, a na koniec jeszcze raz poodkurzać. Jeżeli zlecenie czyszczenia profesjonalnej firmie nie wchodzi w rachubę, można wyczyścić dywan stosując środki dostępne w drogeriach, supermarketach czy sklepach z chemią gospodarczą. Ich wybór jest dość spory – do dyspozycji są proszki do prania dywanu na sucho oraz proszki, pianki i płyny do prania na mokro, w tym także środki do stosowania w odkurzaczach piorących. Nie ma też problemu z ich zastosowaniem, gdyż każdy preparat posiada na opakowaniu instrukcję użytkowania.
Zarówno pre-spraye jak i odplamiacze można także z łatwością nabyć w dobrych sklepach internetowych oferujących chemię dla profesjonalnych firm sprzątających. Ceny dobrych preparatów do czyszczenia dywanów w domowym zaciszu zaczynają się od około 80 PLN za opakowanie (najczęściej 1L), które po rozrobieniu z wodą pozwala wyprać 100 lub więcej m2 powierzchni.
Usuwanie plam z dywanu
Plamy na dywanach i wykładzinach możesz próbować usuwać solą lub sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona odświeży dywan oraz zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Posypujesz plamy, wcierasz szmatką albo szczotką i czekasz kilkadziesiąt minut, potem odkurzasz. Możesz także użyć wody z octem. Ocet jest bardzo pomocny w usuwaniu plam. Wypróbować można także mieszankę octu z solą.
Tłuste plamy na dywanie
Do usuwania tłustych plam z dywanu spróbuj metody zawierającej mąkę ziemniaczaną. Miejsce zabrudzenia delikatnie osuszam szmatką, a następnie zasypuję mąką i zostawiam na kilka godzin. Następnie odkurzamy i gotowe
Jak usunąć gumę z dywanu ?
Przyłóż do gumy na dywanie kostki lodu, a gdy guma stwardnieje zeskrob ją a resztę usuń spirytusem lub innym alkoholem.
Plamy z wosku
Dość uporczywe bywają również plamy z wosku, ale istnieje prosty sposób na ich usuwanie. Miejsce z woskiem przykrywamy papierowym ręcznikiem(nieco grubszym) i zaprasujemy żelazkiem. Papier wchłonie wosk i po plamie nie powinien zostać żaden ślad.
Uwagi do samodzielnego czyszczenia dywanu
W trakcie szorowania brudnego miejsca, nie zapominajmy, że nie powinniśmy zbyt intensywnie trzeć dywanu lub wykładziny, ponieważ możemy uszkodzić włókna, a dodatkowo zwiększyć różnicę w barwie. Ważne jest także czyszczenie zabrudzeń od krawędzi do środka – w ten sposób również ograniczymy rozprzestrzenianie się plam. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie przemoczyć zbytnio dywanu aby zdołał wyschnąć w rozsądnym czasie w temperaturze pokojowej.
Czas schnięcia dywanów
Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie we własnym zakresie dywanu, lub zlecisz to firmie zewnętrznej upewnij się, że wyschnie w czasie poniżej 24h, aby zapobiec utrzymywaniu się wilgoci, która zamienić się może w pleśń. Częściowe przemoczenie nie musi być problemem, o ile zapewnimy odpowiednie warunki do wyschnięcia.
Przemoczenie dywanu lub wykładziny na wskroś i pozostawienie na podłożu na dłuższy okres czasu to niestety prosty sposób na prawdziwe nieszczęście w postaci uszkodzenia parkietu lub paneli i rozwoju pleśni.
Dywany wełniane
Dywany wełniane w zakresie czyszczenia wymagają bardziej odpowiedzialnej pielęgnacji, niż ich odpowiedniki z tworzyw syntetycznych. Odkurz lub wytrzep wełniany dywan na zewnątrz, aby pozbyć się kurzu. Następnie przetrzyj plamy delikatną gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem. Pamiętaj, że wełniane dywany wymagają szybkiego wysuszenia. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, rozwieś dywan w nasłonecznionym miejscu.
W przyszłości zapobiegaj powstawaniu plam, usuwając je natychmiast po ich wystąpieniu, ponieważ dywany wełniane są trudniejsze w usuwaniu zabrudzeń, niż syntetyczne. Najlepiej wywabić je roztworem wody i octu. Szorowanie pogłębi tylko plamę, więc ważne jest, aby „wyciągać” plamę na zewnątrz, nie pocierać jej. Wystrzegaj się silnych środków czyszczących o wysokim PH, które mogą uszkodzić czyszczony wełniany dywan.
Dywany shaggy
Włochaty dywan z długim włosem typu shaggy należy odkurzać jak najczęściej, nawet codziennie. Należy odkurzyć go z włosem, a następnie pod włos. Pomocny może być także trzepak, na którym uda się usunąć najwięcej zanieczyszczeń stałych. Do prania dywanu zalecane jest stosowanie suchego szamponu. Jeśli zdecydujesz się na użycie wody pamiętaj, iż dywan Shaggy pochłania dużo wody, więc pozostanie mokry przez dłuższy czas, niż dywany z włosem krótkim. W takim przypadku wskazany jest odkurzacz ekstrakcyjny. W chłodnych warunkach możemy być zmuszeni do zastosowania urządzeń ogrzewających otoczenie schnącego dywanu. Sprawdźcie dokładniej jak wyczyścić dywan shaggy.
Jak wypłukać dywan po samodzielnym praniu?
Rozwieszenie zbyt mokrego dywanu po czyszczeniu na trzepaku czy innym miejscu nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nadmiar wody paruje bardzo długo. Jeśli zatem nasze sposoby na pranie dywanu wiążą się z dużą ilością wody, należy użyć odkurzacza ekstrakcyjnego, który „wyciągnie” nadmiar wody.
Odkurzacz do dywanów
W wielu miastach za rozsądne pieniądze istnieje możliwość wypożyczenia urządzenia w postaci odkurzacza ekstrakcyjnego, który jest niezwykle pomocny, gdyż nie tylko czyści dywan, ale usuwa nie tylko nadmiar wody ale także dużą część nieczystości, których nie udaje usunąć się szmatką, czy ręcznikiem. Opanowanie pracy z takim urządzeniem wymaga trochę praktyki, jednak po kilkunastu minutach wszystko powinno być jasne. Opcje wynajęcia odkurzaczy ekstrakcyjnych dają wypożyczalnie odkurzaczy piorących i przykładowo sklep KOMFORT.
Jak często czyścić
Regularne czyszczenie dywanu umożliwia utrzymanie go w czystości i wydłuża jego żywotność. Zaleca się czyszczenie dywanów raz na 12-18 miesięcy a w miejscach zabawy dzieci oraz pomieszczeniach intensywniej używanych częściej (średnio 2 razy w roku). Oczywiście wszystko zależy od intensywności i warunków użytkowania.
Czyszczenie dywanu przez firmę
Niemal w każdym większym i mniejszym mieście działają firmy oferujące czyszczenie dywanów. Ceny profesjonalnego czyszczenia dywanów wahają się od 8 zł do 20 zł/m2 w zależności od rodzaju dywanu, metrażu czyszczonej powierzchni oraz użytej technologii. Jeśli nie radzisz sobie z samodzielnym czyszczeniem dywanu, zleć tą usługę firmie.