...

Czyszczenie ekstrakcyjne czy parowe

Wiele osób szukając usług czyszczenia nie wiem dokładnie jaką metodą są one wykonywane. Czyszczenie chemiczne, parowe, ekstrakcyjne to dla przeciętnego klienta synonimy. W rzeczywistości jednak ekstrakcyjne a parowe czyszczenie to zupełnie inne metody. Obie wykorzystują w procesie czyszczenia wodę, ale o zupełnie innej temperaturze. Zanim zamówicie usługę prania tapicerki w samochodzie, czyszczenie dywanu, kanapy czy każdą inną, warto rozróżnić metody czyszczenia, aby dobrać optymalną.

Podstawowe różnice między czyszczeniem ekstrakcyjnym a parowym

W przypadku czyszczenia ekstrakcyjnego temperatura wody użytej w procesie wynosi maksymalnie 50 stopni Celcjusza. Taka temperatura jest bezpieczna dla włókien i nie spowoduje ewentualnego ich skurczenia.

Technika ekstrakcyjna jest bezpieczna i skuteczna. Materiał potrzebuje najczęściej kilka godzin do wyschnięcia. Dla osób, które potrzebują wyczyszczonego mebla tu i teraz może to stanowić wadę. 

Podczas parowego czyszczenia temperatura wody oscyluje w okolicy 70 do nawet 120 stopni. Urządzenia do czyszczenia parowego używają mniej wody, niż w przypadku ekstrakcji. 

Czyszczenie parowe jest również skuteczne, a czas schnięcia krótszy. Zazwyczaj nie przekracza jednej godziny. Wadą może być wrażliwość materiału na użycie wysokiej temperatury. 

Kiedy nie czyścić ekstrakcyjnie

Z naszych doświadczeń firmy czyszczącej wynika, iż należy unikać ekstrakcyjnego czyszczenia dywanów w niskiej temperaturze. Jeśli dodatkowo przepływ powietrza jest niewielki (brak wentylacji), może wystąpić kłopot związany z brzydkim zapachem stęchlizny. Zatem po ekstrakcyjnym czyszczeniu dywanu, powinien on być wysuszony w temperaturze minimum kilkanaście stopni w pomieszczeni odpowiednio wentylowanym. 

Problematyczne może stać się także utrzymanie czystości w aucie w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, o ile wilgotność w powietrzu jest wysoka a temperatura otoczenia niska. Zalecamy korzystanie z usług czyszczenia samochodów w środku, lub samodzielne czyszczenie ekstrakcyjne aut w okresach ciepłych, lub wtedy, gdy mamy możliwość wysuszenia wnętrza naszego samochodu

Jeśli skorzystaliście Państwo z usługi czyszczenia auta w środku, lub wykonaliście czyszczenie własnym sposobem, a temperatura otoczenia jest niska, zapraszamy do lektury krótkiego artykułu.

Kiedy unikać czyszczenia parowego

Parowe czyszczenie choć najczęściej skuteczne, to spotyka się z pewnymi ograniczeniami. Unikać należy parowego czyszczenia dywanów wełnianych. Także parą nie należy traktować skórzanej tapicerki samochodowej. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.