Materac to powierzchnia na której spędzamy dużą część swojego życia ! 7-8 godzin codziennego snu daje zawrotny wynik około 30% czasu spędzonego na tym meblu tapicerowanym.
Warto zatem zadbać o jego czystość i higienę, co przełoży się na komfort snu i nasze zdrowie. Jeśli poniższe metody nie pomogą, lub ich efekt nie będzie zadowalający, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Źródła zabrudzeń materaca
Materac nieczyszczony, nieodkurzany i można powiedzieć zapomniany może być źródłem wielu kłopotów. Pot, naskórek, włosy, bakterie, roztocza, grzyby i inne „niespodzianki” stanowić mogą prawdziwą bombę ekologiczną dla naszego organizmu. Gdy do tego dojdą okazyjne plamy z krwi, moczu, czy wylanej kawy, widok materaca także będzie stanowił dyskomfort dla naszych oczu.
Szczególną uwagę na stan swojego materaca powinni zwracać alergicy i astmatycy. Kaszel, ból głowy, wysypka to tylko niektóre objawy, które mogą się im przydarzyć.
Odkurzanie materaca na sucho
To co każdy może zrobić we własnym zakresie, to odkurzanie materaca na sucho. Każdy z pewnością posiada standardowy odkurzacz. Najlepiej użyć wąskiej końcówki szczelinowej i wąskimi pasami przeprowadzić odkurzanie.
Bardzo istotne jest, aby nie używać końcówki ssącej, którą odkurzamy podłogę. To tak jakbyśmy deptali papciami po naszym materacu. Jeśli nie mamy innej końcówki, to tą jedyną dokładnie umyjmy detergentem, zanim zaczniemy posuwać ją po powierzchni materaca.
Należy pamiętać, iż odkurzaniu trzeba poddać nie tylko górną warstwę materaca, ale także jego boki. To tam często gromadzi się największa ilość kurzu i innych niespodzianek.
Pranie pokrowca materaca
Być może nasz materac ma zdejmowany pokrowiec ? Sprawdźmy, czy zmieści się do bębna pralki. Przeczytaj jak wyprać pokrowiec od materaca.
Byłoby to idealne wręcz rozwiązanie. Pamiętać należy, żeby temperatura wody nie była zbyt wysoka. Skurczenie się pokrowca w pralce byłoby ogromnym problemem. Wcześniejsze namoczenie detergentem plam z pewnością podziała na naszą korzyść. Temperatury wody 30-40 stopni będzie bezpieczna. Po wypraniu pokrowca w pralce suszymy go tak jak ubrania.
Skoro już zdjęliśmy pokrowiec, to warto od razu odkurzyć materiał materaca, który znajduje się pod nim.
Parowa myjka
Myjka lub odkurzacz parowy mogą się okazać bardzo pomocne w utrzymaniu naszego materaca w higienie. Wysoka temperatura to dobry sposób na zabijanie drobnoustrojów, a także na rozpuszczanie brudu.
Soda oczyszczona / płyn do naczyć
Ok, ale co w przypadku, jeśli na materacu pozostały nieczystości po odkurzaniu na sucho ? Z pomocą może przyjść soda oczyszczona. Należy z niej przyrządzić odpowiednią konsystencję mieszając z ciepłą wodą. Taką mieszankę nanosimy na czyszczony materac najlepiej miękką szczotką. Powinna ona mieć miękkie włosy (nadaje się do tego szczoteczka do butów). Delikatnie wcieramy mieszankę na zabrudzone miejsce i pozostawiamy na kilkanaście – kilkadziesiąt minut.
Podobną czynność możemy przeprowadzić używając płynu do naczyń.
Zamiast szczoteczki możemy użyć gąbki i w zależności od materiału powierzchni materaca użyć do wcierania bardziej miękkiej lub bardziej szorstkiej jej powierzchni.
Po przeczekanym okresie bierzemy do rąk szmatkę z mikrofibry nawilżoną wodą i delikatnie próbujemy ściągnąć wilgoć w raz z rozpuszczonym brudem.
Sól na materac
W walce z bakteriami na materacu może pomóc nam sól. Proces czyszczenia materaca będzie wyglądał podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej. W obydwu przypadkach końcową czynnością powinno być odkurzanie materaca na sucho.
Usuwanie śladów krwi z materaca
Stare plamy z krwi są bardzo trudne do usunięcia nawet najlepszymi środkami. Z domowej apteczki przydać się nam może woda utleniona. Polewamy plamę i nacieramy szczotką lub gąbką. Potem wyciągamy brud szmatką higroskopijną.
Podsumowanie
Utrzymanie materaca w czystości to dość trudne zadanie. Wszelkie zabiegi higieniczne są dość czasochłonne, co nie znaczy, że nie warte zastosowania. To wszak na materac spędzamy 1/3 swojego życia.
Zwrócić uwagę należy jeszcze na to, iż nie należy bardzo przemaczać materaca podczas czyszczenia. Może on schnąć bardzo długo. To, że nie będziemy się mogli na nim położyć, to niewielki problem. W skrajnych sytuacjach zacznie się pojawiać nieprzyjemny zapach stęchlizny.