W dwóch salach jednego z krakowskich przedszkoli do wyczyszczenia zlecono nam dwa pomieszczenia wyłożone wykładziną dywanową w kolorze szarym. Po kresie pandemii corona wirura, podczas której używanie wykładzin było zakazane, dzieci z radością zaczęły użytkować ułożone miękkie podłoże.
Po kilku miesiącach użytkowania, wykładzina zmieniła kolor. Ewidentnie nadawała się do czyszczenia nie tylko ze względu na zwykły brud, ale na znalezione w niej kawałki gum, plasteliny, czy ślady pisaków.
Podstawowe czyszczenie wykładziny składa się z kilku etapów:
natrysk rozpuszczonego proszku,
wtarcie detergentu w powierzchnię wykładziny,
wypłukiwanie brudu wraz z detergentem odkurzaczem ekstrakcyjnym.
Czyszczenie wykładziny przeprowadzamy etapami. To gwarantuje optymalne użycie wody nie powodujące przemoczenie wykładziny.
Usuwanie gumy i plasteliny
Niestety nie wszystkie zabrudzenia znikają po podstawowym czyszczeniu wykładziny. Zatem zabrać trzeba się było za miejscowe usuwanie śladów gumy i plasteliny. Do usuwania takich zabrudzeń używamy specyfiku i nazwie „Citrus Gel” firmy Prochem. Usuwanie gum jest zajęciem dość czasochłonnym. Środek chemiczny należy czasami nanieść i wypłukać kilka razy, zanim dotrze i spenetruje głębsze partie problemu.
Usuwanie plam z pisaków
Niestety oprócz elementów plasteliny, czy kilku gum, znaleźliśmy na czyszczonej wykładzinie także ślady pisaków. Do ich usuwania używamy specyfiku F10 (Special Stain Remover). Nanosimy, szczotkujemy i farba, pisak, czy ślad po długopisie wystarczy wypłukać. Z takimi problemami spotykamy się nie tylko w szkołach czy przedszkolach, ale także na domowych kanapach i narożnikach.
Ostatnie poprawki
Sam koniec procesu czyszczenia wykładziny w krakowskim przedszkolu to poprawki, których nie było dużo. Dla pewności przepłukaliśmy całość raz jeszcze odkurzaczem, aby w wykładzinie nie pozostał ani gram środka chemicznego.