Czas schnięcia dywanów po czyszczeniu
Często dowiadujemy się od klientów, którzy w przeszłości zamawiali usługę czyszczenia dywanu lub wykładziny, iż podłoże schło kilka dni. Jest to nieprofesjonalne i może powodować więcej szkód, niż korzyści z czyszczenia. Wykonując usługi w domu klienta nie przemaczamy dywanów i wykładzin, ponieważ sprzęt daje możliwości wydajnego prania ekstrakcyjnego. Im mniej brudna wykładzina, tym mniej wody ze środkiem czyszczącym można użyć, a w przypadku bardzo brudnych wykładzin nie przesadzamy z ilością wody, tak aby nie odparzyło się podłoże.
Odpowiednia technika daje możliwość na to, iż dywan jest gotowy do użycia już po kilku godzinach. Dodatkowo na czas schnięcia ma wpływ temperatura i cyrkulacja powietrza.
Długi czas schnięcia dywanu po czyszczeniu
Długi czas schnięcia dywanu to okres powyżej 24h. Istnieje ryzyko, że dywan będzie brzydko pachniał stęchlizną i wilgocią, jeśli nie zostanie dostatecznie szybko wysuszony. Przemoczenie osnowy, która jest podstawą dywanu jest szczególnie niebezpieczne. Także w przypadku prania dywanów z długim włosem istnieje spore ryzyko zbyt długiego czasu schnięcia.
Jak przyspieszyć czas schnięcia dywanu
Jeśli macie w planach pranie dywanu, lub wylał jakiś płyn (herbata, sok i inne), a może usuwaliśmy plamę na mokro i nie możemy usunąć wilgoci, warto poznać sposoby pomagające w minimalizacji czasu schnięcia dywanu.
Wentylator
Wentylator to świetny środek do suszenia zarówno dywanów, jak też innej tapicerki. Jeśli temperatura powietrza wynosi minimum 10-12 stopni, a w otoczeniu nie ma dużej wilgoci, jesteśmy w stanie wysuszyć dywan w kilka, a bardziej mokry w kilkanaście godzin.
Klimatyzacja
Klimatyzacja to już często nie luksus, ale codzienność w polskich domach i mieszkaniach. Jest ona idealna, aby szybko zwiększyć temperaturę, wprowadzić w ruch powietrze i je wysuszyć. Pomoże także w suszeniu dywanów.
Trzepak
1,2,3 – kto pamięta trzepaki, które za czasów komuny były standardem na polskich osiedlach i podwórkach domowych. W przeszłości służyły do trzepania dywanów, potem sprawiały frajdę bawiących się na nich dzieciach, a dziś ? Dziś jest już ich bardzo mało. Ale alternatywą trzepaka może być każdy inny przedmiot czy podłoże, które umożliwi podczas pięknej, słonecznej pogody wysuszyć dywan.