Przychodzi czas na sprzedaż swojego samochodu, firma chce wymienić flotę, a może sprowadzasz systematycznie auta ? Teoretycznie szkoda czasu na grzebanie przy samochodzie, którego chcesz się pozbyć. Po co go czyścić, dopieszczać, tuszować niedoskonałości ? Otóż tak z grubsza są dwa powody, dla których warto się „pobawić” i poświęcić swój czas, lub zlecić takie czynności fachowcom:
- maksymalizacja ceny, którą uda się uzyskać przy sprzedaży auta,
- szybsze znalezienie klienta.
Jak wiadomo człowiek kupuje oczyma, więc to co zobaczy ma duży wpływa na jego decyzje zakupowe.
Są sytuacje, w których czyszczenie samochodu w środku jest wręcz koniecznością. Potencjalny klient oglądający brudne i zaplamione wnętrze swojego potencjalnego środka lokomocji może się po prostu zniechęcić. Po pierwsze nie wie, ile sił i środków pochłonie doprowadzenie auta do porządku. Po drugie, jeśli coś jest brudne i mocno zanieczyszczone, oznacza, że ktoś nie do końca dbał o samochód. Czy kupilibyście bez wahania coś o co poprzedni właściciel nie dbał ?
Doprowadzanie do porządku wnętrza auta
Wrażenie zewnętrze samochodu jest ważne, ale jeśli przyjedzie klient potencjalnie zainteresowany Waszym samochodem, z pewnością zajrzy do środka. Rozgości się za kierownicą, być może przejedzie kilka kilometrów. Z pewnością bardziej przekona go do zakupu czyste i zadbane wnętrze auta. Od czego zacząć przygotowanie wnętrza auta do sprzedaży ?
Tapicerka samochodowa
Z pewnością poplamione, zaniedbane siedzenia samochodowe są czynnikiem odpychającym. Warto zadbać o to, aby usunąć z tapicerki plamy, zacieki, okruchy i inne nieczystości, które od razu rzucają się w oczy.
Metod czyszczenia siedzeń w aucie jest kilka. Jeśli nie chcecie całościowo doprowadzić do porządku siedzeń, sprawdźcie jak usunąć skutecznie plamy z tapicerki samochodowej.
Elementy plastikowe
Kokpit kierowniczy i wszystkie elementy plastikowe to kolejne elementy na które warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania auta do sprzedaży. W wielu przypadkach wystarczy starcie kurzy, lub użycie lekkiego detergentu, aby doprowadzić do porządku tą część auta. Na końcu polecamy preparaty przykładowo od firmy ADBL lub zwykły, kupiony w pobliskim sklepie typu plak.
Dywaniki
Spójrzmy na podłogę swojego samochodu. Odkurzmy na sucho tą część auta. Możemy przyjrzeć się samochodowym dywanikom. Są one wykonane z gumy lub materiału. To też część przygotowania auta dla nowego klienta, którą warto rozważyć. Dywaniki w aucie możemy wyczyścić we własnym zakresie.
Szyby i lusterka
Czyszczenie powierzchni szyb z dwóch stron sprawi, iż będą one idealnie przezroczyste. Nie doczepi się do nich nawet pedant, który będzie chciał kupić nasz samochód. Przy okazji warto przetrzeć powierzchnię lusterek.
Sufit a samochodzie
O ile zauważyliśmy na suficie jakieś niedociągnięcia związane z brudem, warto je usunąć. Czynność ta nie jest bardzo ciężka, ale wymaga około 20-50 minut w zależności od stanu sufitu. Zapraszamy Was do artykułu „Jak wyczyścić pod-sufitówkę w samochodzie„. Z pewnością kłujące w oczy plamy na suficie, które zostaną usunięte będą kolejnym udanym etapem przygotowania auta do wystawienia na sprzedaż.
Doprowadzanie do porządku auta z zewnątrz
Felgi
Na myjni myjką ciśnieniową wyczyścimy także opony i felgi. Warto mieć ze sobą miękką szczotkę, która pomoże usunąć na tym etapie zabrudzenia mechanicznie.
Lakier
Można przygotować drobne zaprawki, aby zatuszować rysu i ubytki w lakierze. Z łatwością zakupisz lakier w dedykowanym dla auta kolorze. Na końcu użyć należy lakieru bezbarwnego. Jeśli jednak nie masz wprawy w tego typu pracach może po prostu przepolerować auto pastą. Jeśli będzie ono wyglądało zbyt idealnie, może to wzbudzić podejrzenia kupującego.
Końcowym etapem przygotowania auta do sprzedaży w zakresie lakieru będzie wizyta na myjni.
Opony i zderzaki
Opony, zderzaki i inne elementy w kolorze czarnym warto pokryć w końcowym etapie czyszczenia nadwozia specjalnym środkiem chemicznym. Wspomnimy tu o czernidle do opon, czy chemicznych środkach odnawiających wizualnie porysowane elementy plastikowe.
Podsumowanie
Jak widać możesz swojemu autku bardzo dużo dobrego zrobić przed jego sprzedażą. Podniesiesz cenę, bardziej zachęcisz kupującego, oszczędzisz czas na kolejne wizyty i rozmowy, szybciej sprzedaż samochód. To ile sił i środków chcesz włożyć w czynność przygotowywania samochodu do sprzedaży musi iść jednak w parze z potencjalnymi korzyściami.
Powodzenia w jak najmniej pracochłonnym i kosztownym procesie przygotowywania samochodu do przejęcia przez klienta.