Brzydki zapach wydobywający się z siedzenia samochodowego może być nie lada problemem. Zamknięta kabina dodatkowo nie sprzyja wietrzeniu. Dodatkowo nawet jeśli wietrzymy, to często nie przynosi to zamierzonego efektu. Wylało się mleko, ktoś zwymiotował, a może mamy inny problem w aucie. Sprawdź jak temu zaradzić.
ZIDENTYFIKUJ ŹRÓDŁO PROBLEMU
Przede wszystkim dobrze wiedzieć, co jest źródłem problemu w naszym aucie. To informacja, którą musisz znać. Jeśli nie poradzisz sobie we własnym zakresie, poprosisz o pomoc fachowca. On musi wiedzieć w czym tkwi problem. Niestety nie zawsze właściciel auta wie, co się stało. Czasami coś się rozleje, a skutek czuć dopiero po kilkunastu dniach, a czasami i później.
ZAPACH SKISŁEGO MLEKA W AUCIE
Zapach rozlanego mleka może być naprawdę okropny. I nie mówimy tu o świeżym mleku, które co dopiero wsiąkło w tapicerkę samochodu. Mleko dostaje się w materiał. Znika, wchłania się w materiał. Przecieramy ścierką z wierzchu mając nadzieję, że już jest po wszystkim.
Mija kilka albo kilkanaście dni i pojawia się problem strasznego zapachu. Im cieplej, tym problem pojawia się szybciej i daje znać z większą intensywnością. Co robić ? Smród nie do wytrzymania.
Jeśli jesteście w stanie zdemontować zalaną mlekiem część tapicerki (siedzenie, podłokietnik, kanapę) to należy ją po prostu gruntownie przepłukać. Jeśli nie mamy takiej opcji, żeby zalaną część wyciągnąć z auta, musimy radzić sobie inaczej. Rozwiązaniem może być odkurzacz, który wyciągnie pod ciśnieniem skisłe mleko. Użyć możemy sprzętu, który ma opcję wciągania wody (przykładowo WD3 firmy Karcher). Najpierw próbujemy bez nawilżania, a potem nakrapiamy brudną powierzchnie a następnie wyciągamy wilgoć odkurzaczem).
Jeśli efekt nie będzie zadowalający, to warto zerknąć w stronę mocnego odkurzacza ekstrakcyjnego. On nakrapia czyszczony materiał i od razu wyciąga z niego wodę wraz z problemem.
ZAPACH WYMIOCIN W AUCIE
Na ten temat mógłby się wypowiedzieć z pewnością niejeden taksówkarz. Problem klienta, który źle się poczuł, może nawet niekoniecznie z powodu dużej ilości alkoholu jest tragedią. Auto po prostu śmierdzi. Jak tu jechać po kolejnego klienta ?
Ok, spokojnie. Przede wszystkim należy jak najszybciej usunąć nieczystość. To zapobiegnie głębokiemu wniknięciu problemu w materiał. A co potem ? Niestety nie mamy dobrych wieści. Użycie miski z ciepłą wodą i gąbki może nie pomóc. Właściwie na pewno nie pomoże. Zostaje wizyta w zakładzie czyszczącym auta, lub pożyczenie odkurzacza, który pod ciśnieniem usunie problem z materiału. Takie pranie tapicerki w aucie pod Krakowem świadczy nasza firma 🙂 Zresztą w przeszłości odwiedziło nas już kilku klientów podobnym problemem.
DEZODORANTY I NEUTRALIZATORY ZAPACHU
Czy właścicielowi auta pomoże neutralizator brzydkich zapachów, dezodorant lub inny środek zapachowy ? Nie mamy dobrych wieści. Takie rzeczy są przydatne w małych zabrudzeniach. Przy większych problemach, których podstawa nie została usunięta taki środek będzie bezużyteczny. Nakrapianie takich rzeczy, to jak perfumowanie wiecie czego…
Oczywiście wszystkie neutralizatory i inne środki pomagają, ale jednocześnie muszą zostać użyte przykładowo z odkurzaczem.
PŁUKANIE EKSTRAKCYJNE ELIMINUJĄCE ŹRÓDŁO BRZYDKIEGO ZAPACHU W AUCIE
Świetnym sposobem na usuwanie niechcianych zapachów jest użycie ekstrakcyjnego czyszczenia wraz z odpowiednimi środkami. Neutralizator zapachu moczu, wymiocin i innych zapachów wraz ze środkiem czyszczącym i wyciąganiem problemu z wnętrza materiału. Te trzy sposoby połączone ze sobą najczęściej dają sukces.
OZONOWANIE
Ozonowanie w samochodzie pomaga likwidować bakterie, grzyby i brzydkie zapachy. Z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc. Polecamy ozonowanie na ostatnim etapie usuwania brzydkich zapachów. Może to być skuteczny sposób w przypadkach, gdy auto ma dziwny i nieprzyjemny zapach, a nie wiemy co jest jego przyczyną.