...

Jak usunąć plamy z wykładziny

Zazwyczaj plamy z wina, kawy, soków, pisaków, atramentu, wdeptane gumy do żucia i inne, to zmory na naszych wykładzinach. Jeśli chodzi o szybkość reakcji, to przeważnie nie jest dobrze. Zapominamy, pozostawiamy brud na dłuższy okres, a gdy próbujemy usunąć problem, kończy się to fiaskiem. Jak zatem zadbać o to, by źródło problemu znikło z naszych oczu i skutecznie usunąć plamy z wykładziny ??

O czym należy pamiętać podczas odplamiania wykładziny

Należy wiedzieć, że nie zawsze jest możliwość całkowitego usunięcia plam. Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność mogą powodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony.

Przed rozpoczęciem procesu, którym jest czyszczenie z plam wykładzin należy zawsze przetestować środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, żeby sprawdzić, czy środek zalecany jest odpowiedni. Celem jest zbadanie, czy nie dojdzie do odbarwienia czyszczonej wykładziny.

Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniom. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć.

Odplamiając wykładzinę, zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.), używając drewnianej szpatułki lub tępego noża.

Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek.

Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem. Nie trzyj zbyt mocno ani nie używaj szczotki. Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie.

Końcowym etapem procesu usuwania plam z wykładziny, którym jest pranie wykładzin jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub kwaśnym środkiem o PH 4-7, bliskim neutralnemu. Jeżeli jest to zalecane, zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem. Należy zawsze wykazać się cierpliwością, ponieważ niektóre zabrudzenia reagują powoli.

Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej wykładziny. in. ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu wykładzin oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także ze względu na ilość czasu, jaki upłynął od powstania zabrudzenia. Należy pamiętać o sprawdzeniu oznaczeń na etykiecie produktu zanim zaczniemy czyścić – często nie zwraca się uwagi na to, jakim odplamiaczem czyścimy i jak należy go stosować, aby uzyskać pożądany efekt.

Podstawowe zasady przy odplamianiu wykładzin

Przestrzeganie poniższych zasad podczas odplamiania powierzchni wykładziny gwarantuje sukces.

 1. Zawsze przetestuj odplamiacz na niewidocznym kawałku wykładziny i plamie.
 2. Usuwaj plamy, zanim wyschną.
 3. Usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.).
 4. Mokre zabrudzenia wytamponuj czystym, białym ręczniczkiem (nie używaj kolorowych czyściw).
 5. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego i wytamponuj go.
 6. Nie trzyj zbyt mocno.
 7. Nie używaj twardej szczotki.
 8. Czyść od zewnętrznej krawędzi do środka, żeby nie powiększyć plamy.
 9. Spłucz powierzchnię kwaśnym środkiem lub wodą.
 10. Zbierz pozostałą wilgoć ręcznikiem.
 11. Zachowaj cierpliwość niektóre plamy reagują powoli.
 12. Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być w całości usunięte.
 13. Przeczytaj etykietę produktu, zanim zaczniesz czyścić.

Usuwanie lekkich plam

Jeśli na naszej wykładzinie znajdują się plamy, to być może uda nam się je usunąć łagodnym detergentem. Lekko namaczamy brudne miejsce (możemy użyć roztworu z mydła, płynu do naczyń, lub proszku do prania). Następnie wcieramy detergent szczotką lub szmatką. Ostatni etap to wyciąganie brudu za pomocą ręcznika lub ścierki higroskopijnej. 

Bardzo istotną kwestią jest w końcowym etapie maksymalne usunięcie wilgoci z czyszczonej wykładziny, aby nie powstały zacieki. Idealnym rozwiązaniem byłby ekstrakcyjny odkurzacz. Jeśli nasze zabiegi nie zakończyły się powodzeniem, zapewne należy użyć celowanych odplamiaczy

Środki cytrusowe do usuwania plam z wykładzin

To właśnie środki zawierające ekstrakty z olejków cytrusowych pomocne są w usuwaniu wielu rodzajów plam z wykładzin. Dzięki nim usuniemy tłuszcz, plamy bitumiczne, wdeptane gumy do żucia i inne. Preparaty takie są bezpieczne także dla delikatnych wykładzin i dywanów wełnianych.  

Plamy z kawy, herbaty, coli na wyładzinie

Inna grupą plan, które często pojawiają się na wykładzinach to przebarwienia od kawy, herbaty, czy też produktów coca-coli. Brązowe plamy tego pochodzenia nie będą trudne do usunięcia, o ile nie będziemy z tym zwlekać. Długo działający w materiale wykładziny czynnik i działanie promieni słonecznych powoduje często utrwalenie plamy. Użyć należy środków o kwaśnym pH, które zakwaszą wykładzinę i ułatwią usunięcie plamy. 

Smoła tusz smar na wykładzinie

Professional Spot Lifter to środek, który pomoże nam na usunięcie z wykładziny ciężkich plam pochodzących ze smaru, smoły, tuszu i tym podobnych niechcianych środków. 

Taki chemiczny środek do czyszczenia wykładziny jest ogromnym ułatwieniem przy usuwaniu tego typu zabrudzeń. Część zabrudzeń tego typu może być także usunięta wspomnianym wyżej Citrus Gel. 

Usuwanie farby w wykładziny

Jeśli miejscowo na wykładzinie pojawiły się plamy z farby, kleju, lakieru, możemy wspomóc się środkiem F10. 

Oczywiście zapewne w domu bardziej dostępne będą środki na bazie rozpuszczalników. Jak najbardziej możemy próbować usunąć takie plamy za uch pomocą. Ważne jednak, żeby w mało widocznym miejscu wykonać próbę koloru wykładziny.

Przykładem innego specjalistycznego odplamiacza do usuwania plam z farb, lakierów i innych zabrudzeń tego typu nadaje się Paint, Oil, Grease Remover firmy Chemspec.

 

Podsumowanie tematu odplamiania wykładzin

Temat odplamiania wykładzin jest dość skomplikowany. Nie zawsze uda się rozpuścić brud. Nie zawsze wiadomo jakiego pochodzenia są zastane na wykładzinie plamy. Dodatkowym ryzykiem jest możliwość utraty koloru lub miejscowego odbarwienia wykładziny. Niemal pewny jest inny odcień czyszczonego miejsca w porównaniu do reszty wykładziny. 

Ostatecznym rozwiązaniem jest zamówienie usługi czyszczenia wykładziny przez firmę, która zajmuje się tym zawodowo. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.