...

Jak usunąć plamy z wykładziny

Źródeł plam na wykładzinie może być naprawdę wiele. Soki, kawa, herbata, atrament, krew, wino, czy gumy do żucia. Z pewnością jest wiele innych rzeczy, które mogą skutecznie zabrudzić nam wykładzinę. Na szczęście są odplamiacze do wykładzin, które często pomagają w usunięciu drażniących oczy i co tu mówić, niehigienicznych plam. Przed ich użyciem warto spróbować tradycyjnych proszków, czy żelów do czyszczenia wykładzin

O czym należy pamiętać podczas odplamiania wykładziny

Należy wiedzieć, że nie zawsze jest możliwość całkowitego usunięcia plam. Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność mogą powodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony.

Przed rozpoczęciem procesu, którym jest czyszczenie z plam wykładzin należy zawsze przetestować środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, żeby sprawdzić, czy środek zalecany jest odpowiedni. Celem jest zbadanie, czy nie dojdzie do odbarwienia czyszczonej wykładziny.

Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniom. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć.

Odplamiając wykładzinę, zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.), używając drewnianej szpatułki lub tępego noża.

Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek.

Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem. Nie trzyj zbyt mocno ani nie używaj szczotki. Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie.

Końcowym etapem procesu usuwania plam z wykładziny, którym jest pranie wykładzin jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub kwaśnym środkiem o PH 4-7, bliskim neutralnemu. Jeżeli jest to zalecane, zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem. Należy zawsze wykazać się cierpliwością, ponieważ niektóre zabrudzenia reagują powoli.

Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej wykładziny. in. ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu wykładzin oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także ze względu na ilość czasu, jaki upłynął od powstania zabrudzenia. Należy pamiętać o sprawdzeniu oznaczeń na etykiecie produktu zanim zaczniemy czyścić – często nie zwraca się uwagi na to, jakim odplamiaczem czyścimy i jak należy go stosować, aby uzyskać pożądany efekt.

Podstawowe zasady przy odplamianiu wykładzin

Przestrzeganie poniższych zasad podczas odplamiania powierzchni wykładziny gwarantuje sukces.

 1. Zawsze przetestuj odplamiacz na niewidocznym kawałku wykładziny i plamie.
 2. Usuwaj plamy, zanim wyschną.
 3. Usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.).
 4. Mokre zabrudzenia wytamponuj czystym, białym ręczniczkiem (nie używaj kolorowych czyściw).
 5. Nakładaj małe ilości środka czyszczącego i wytamponuj go.
 6. Nie trzyj zbyt mocno.
 7. Nie używaj szczotki.
 8. Czyść od zewnętrznej krawędzi do środka, żeby nie powiększyć plamy.
 9. Spłucz powierzchnię kwaśnym środkiem lub wodą.
 10. Zbierz pozostałą wilgoć ręcznikiem.
 11. Zachowaj cierpliwość niektóre plamy reagują powoli.
 12. Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być w całości usunięte.
 13. Przeczytaj etykietę produktu, zanim zaczniesz czyścić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.