Dywany są elementem wyposażenia wnętrz, który znajduje się w praktycznie każdym mieszkaniu czy domu. Nie sposób nie zauważyć niezaprzeczalnych zalet dywanów. Są to między innymi: walory dekoracyjne, pomoc w wyciszeniu wnętrza, przyjemne poruszanie się po nich nawet gołym stopami. Są niestety także wady. Oprócz stosunkowo wysokich cen (szczególnie dobrych jakościowo dywanów) wymienić należy trudności w utrzymaniu czystości dywanów. Są to przecież powierzchnie dość intensywnie użytkowane.
Zatem czyszczenie dywanu na sucho jest jednym ze sposobów na bieżące utrzymanie go w czystości. Poniżej odpowiedź jak przeprowadzić taką czynność. Jak wyczyścić dywan na sucho ? Czytaj uważnie !
Odkurzanie dywanu na sucho
Odkurzanie to podstawowa czynność, który każdy może wykonać we własnym zakresie. Z pewnością każdy posiada w domu odkurzacz. Ważne jest to, aby odkurzać dywan systematycznie. W ten sposób usuwamy kurz, okruszki od jedzenia i inne stałe nieczystości, które zalegają we włosiu dywanu.
Czyszczenie dywanu na sucho za pomocą proszku
Przychodzi jednak czas, gdy standardowe odkurzanie dywanu już nie przynosi zamierzonego efektu. Mimo usunięcia stałych zabrudzeń, na dywanie pozostają cienie, plamy a być może pojawia się nieprzyjemny zapach. Wówczas kołem ratunkowym może okazać się proszek do prania czyszczenia dywanu na sucho. Jeśli jednak chcemy wyczyścić metodą na sucho przy pomocy proszku nasz dywan, to i tak zawsze należy najpierw dokładnie go odkurzyć.
Proszek do czyszczenia dywanów na sucho znajdziesz często w osiedlowym sklepie z chemią. Możesz zamówić go także przez Internet na przykład na stronach Allegro. Przykładem proszku, który warto wypróbować jest Vanish Gold.
Środek ten należy wstrząsnąć w celu wymieszania przed użyciem. Następnie wcieramy go we włókna dywanu za pomocą szczotki. Pozostawiamy na kilkadziesiąt minut.
Po tym okresie proszek wyschnie wiążąc brud. Końcowym etapem jest odkurzenie dywanu i usunięcie proszku wraz z brudem.
Jeśli po odkurzeniu na powierzchni dywanu pozostają jasne plamy, cienie czy podobne efekty, należy wspomóc się szczotką podczas odkurzania. W momencie przyłożenia końcówki odkurzacz należy rozczesywać włókno dywanu.
Do czyszczenia na sucho dywanu można także użyć sody oczyszczonej. Posiada ona bardzo dobre właściwości czyszczące, a proces czyszczenia należy przeprowadzić podobnie jak przy pomocy proszku. Efekty mogą jednak nie być tak spektakularne jak w przypadku specjalistycznego proszku.
Ogromną zaletą sody oczyszczonej jest to, iż jest ona nietoksyczna i biodegradowalna. Podstawową zaletą czyszczenia dywanu na sucho za pomocą proszku, sody oczyszczonej, czy innego specyfiku jest oczywiście czas schnięcia. Możemy go pro prostu pominąć w naszych rozważaniach, gdyż dywan jest od razu praktycznie suchy.
Kolejny środek, który pomoże nam pomóc w czyszczeniu dywanu na sucho może być mieszanka płatków mydlanych ze skrobią ziemniaczaną. Być może macie te składniki w domu, a ich stosunek do siebie powinien wynieść około 1:4. Dodatkową zaletą takiego środka do czyszczenia dywanu na sucho jest eliminacja brzydkich zapachów.
Ograniczenia w czyszczeniu dywanów na sucho
Oczywiście nie ma róży bez kolców. Czyszczenie dywanów na sucho jest odpowiednie, ale niektóre zanieczyszczenia wymagają większej ingerencji we włókna za pomocą bardziej specjalistycznych środków celowanych na różne ciężkie plamy. Są także zabrudzenia, które znacznie lepiej usuwa się za pomocą ekstrakcyjnego czyszczenia dywanów.
Bywa także, iż za pomocą czyszczenia dywanu na sucho nie jesteśmy w stanie usunąć z niego brzydkiego zapachu. Problemem także może być czyszczenie tą metodą dywanów z długim włosem typu shaggy. W tym przypadku etap usuwania proszku z zabrudzeniem jest dość utrudniony.
Czyszczenie dywanu metodą półsuchą
Jeśli standardowa metoda czyszczenia dywanu metodą na sucho, którą opisaliśmy powyżej nie zdała egzaminu, należy podeprzeć się wodą. Oczywiście nie będziemy w tym przypadku nadmiernie przemaczać dywanu, aby uniknąć problemów z jego późniejszym schnięciem. Rozrabiamy specjalną miksturę czyszczącą z octu i wody. Używamy proporcji 1:3 lub w przypadku dywanów bardziej brudnych 1:2.
W roztworze moczymy szczotkę a następnie wcieramy nią w dywan roztwór. Spokojnie, ze względu na osnowę dywanu na pewno nie przemoczymy go na wskroś. Pozostawiamy roztwór na kilkanaście minut we włóknach dywanu a w końcowym etapie przecieramy dywan miękkimi ściereczkami z mikro-fibry, lub ręcznikami. Materiały te mają zdolności wchłaniania wilgoci i tym samym w swoje włókna wciągają z wilgocią brud, który został chwile wcześniej rozpuszczony.
Dobrym pomysłem zamiast roztworu wody i octu użyć specjalistycznego środka do czyszczenia tapicerki materiałowej. Używamy go na tej samej zasadzie, czyli nanosimy na czyszczony dywan, a następnie przecieramy szmatką lub ręcznikiem o właściwościach higroskopijnych.