...

Jak wyczyścić dywan shaggy

Bardzo popularne dywany shaggy można dziś spotkać praktycznie w każdym domu. Miłe w dotyku, ciepłe i przyjemne dla stóp a przede wszystkim cieszące oko dywany są jednymi z najchętniej wybieranych na rynku. Lubią je zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto jednak od razu uświadomić sobie, że chociaż są one ładne i naprawdę komfortowe w użytkowaniu to ich pielęgnacja wymaga trochę pracy. Czyszczenie dywanu shaggy to nie lada wyzwanie.

Czyszczenie i utrzymanie w dobrej kondycji dywanu shaggy będzie łatwiejsze, gdy przestrzegać będziemy kilku prostych zasad, a długo będziemy cieszyć się czystym i bezpiecznym dla zdrowia naszych domowników dywanem, nawet przy małych dzieciach.

Charakterystyka dywanu shaggy

Największa zaleta dywanu shaggy jest niestety także jego wielką wadą. Długi, miękki i przyjemny włos jest najczęściej znakomitą przestrzenią dla gnieżdżenia się okruszków, resztek jedzenia, a tym samym wirusów, zarazków i bakterii. Jeśli zaniedbamy dywan, stanie się on prawdziwą zegarową bakteryjną bombą.

 

Trzepanie dywanu shaggy

Podstawową czynnością, który każdy może a wręcz powinien regularnie przeprowadzać w zakresie pielęgnacji dywanu shaggy jest jego odkurzanie na sucho. W przeszłości wiele domostw i osiedli miało na swoich terenach zewnętrzne trzepaki. Czy ktoś dziś pamięta trzepaczkę ?

Takież oto urządzenie znakomicie sprawdziłoby się do trzepania dywanów shaggy. Jeśli jej nie masz, a dostęp do trzepaka jest utrudniony, używaj mocnego odkurzacza. 

Częstotliwość odkurzania dywanu shaggy uzależniona jest od intensywności jego użytkowania. Co miesiąc co absolutne minimum, a wskazane jest odkurzanie co tydzień. Jeśli w domu są dzieci i zwierzęta, należałoby odkurzać dywan shaggy co 3-4 dni. Częste odkurzanie dywanu shaggy pomoże nie tylko usunąć większość nieczystości, ale w utrzymaniu puszystości jego włosów.

Ręczne czyszczenie dywanu shaggy

Pierwszym sposobem na doprowadzenie dywanu shaggy do czystości jest jego ręczne czyszczenie. Oczywiście musi być ono poprzedzone gruntownym odkurzaniem lub trzepaniem, co pomoże usunąć piasek, resztki jedzenia i inne zabrudzenia. 

W dywan wcieramy środek czyszczący. Robimy to szczotką lub gąbką, ale ze względu na potrzebę penetracji dłuższych włosów sugerujemy szczotkę z dłuższy włosem.

Końcowy etap to usuwanie środka czyszczącego wraz z zabrudzeniem. W zależności od typu środka, którego użyliśmy do czyszczenia dywanu shaggy, różne mogą być formy jego usuwania. 

Jeśli użyjemy środka typu Vanish, to jest to czyszczenie dywanu na sucho. Po aplikacji środka jest on usuwany poprzez proces odkurzania na sucho.

Innym sposobem jest użycia środka do czyszczenia na wilgotno. Na pewno bardziej się napracujemy, ale też efekt będzie lepszy. Czyszczenie dywanu shaggy na wilgotno należy podzielić na etapy. Ważne aby przed usuwania, brudu szmatką higroskopijną powierzchnia nie wyschła za szybko. 

Natryskujemy środek czyszczący, wcieramy szczotką a po kilku minutach usuwamy brud gąbką lub ściereczką. 

Czyszczenie dywanu shaggy odkurzaczem

Znacznie efektywniejszym i szybszym sposobem czyszczenia dywanu shaggy jest użycie odkurzacza ekstrakcyjnego. Koszt wynajmu to kilkadziesiąt złotych. Musimy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się taka czynność. Być może warto zawieść dywan shaggy do stacjonarnej pralni albo zamówić czyszczenie dywanu shaggy w firmie. 

Czyszczenie dywanu shaggy w wannie

Nie polecamy czyszczenia dywanu shaggy w wannie. Choć mocząc i płucząc dywan w wodzie, jesteśmy w stanie dobrze wypłukać zabrudzenia, to może wystąpić inny problem. Usuwanie wody, suszenie takiego dywanu może zająć nawet w piękną, słoneczną pogodę długie dni. To wiąże się z ryzykiem brzydkiego zapachu wydobywającego się z czyszczonego dywanu shaggy. Czyszczenie dywanów na wskroś możliwe jest tylko w specjalistycznych zakładach, które mogę na końcu usługi odpowiednio usunąć mechanicznie wodę i wysuszyć dywan.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.