...

Jak wyczyścić fotel samochodowy

Jak samodzielnie i skutecznie wykonać czyszczenie fotela samochodowego ? Możecie to zrobić w garażu, pod domem, pod blokiem, na świeżym powietrzu, gdzie chcesz. Do czyszczenia tapicerki fotela samochodowego nie potrzebujesz żadnego profesjonalnego sprzętu. Pranie fotela w aucie opisanym poniżej sposobem jest na każdą kieszeń. Tanie, ale na pewno nie łatwe i nie pozbawione wysiłku. 

Samochodowe fotele są dość intensywnie użytkowaną częścią samochodu. Szczególnie fotel kierowcy bardzo często szybciej prosi się o czyszczenie niż reszta siedzeń. Czy da się wykonać tę czynność we własnym zakresie ? Może lepiej zlecić to fachowcom ? Poniżej odpowiedź, którą jest metoda bonnetowania siedzeń samochodowych. 

Co potrzebujesz do samodzielnego czyszczenia fotela samochodowego

Jest kilka rzeczy, które będą nieodzowne do czyszczenia fotela w Twoim aucie poprzez bonnetowanie. Oczywiście przydadzą się one do prania tylnej kanapy, czy innej tapicerki, także domowej. 

Odkurzacz na sucho do siedzenia

To urządzenie pomoże nam w czyszczeniu siedzenia samochodowego z nieczystości stałych. Okruchy, kawałki jedzenia (paluszki, chipsy i inne), papierki i inne drobnostki, które „kłują w oczy” usuniesz na wstępnym etapie.

Środek czyszczący siedzenie - bonnet

Nie poradzisz sobie w zakresie czyszczenia siedzenia samochodowego bez odpowiedniego środka chemicznego. Sama woda niestety nie rozpuści wszystkich plam, zacieków i cieni, które pojawiły się przez miesiące, a może i lata użytkowania. Polecić możemy bonnet do czyszczenia siedzeń materiałowych firmy ADBL. To właśnie od od tego specjalistycznego środka metodę tą nazywamy bonnetowaniem. 

Szmatki z mikrofibry

Zależy nam na usunięciu jak największej ilości brudu z siedzenia samochodowego. W tym pomogą ściereczki higroskopijne z mikro-fibry. Sprawdź dlaczego ten materiał dobrze wchłania brud. Co to jest mikro-fibra lub mikrofaza.

Czyszczenie siedzenia samochodowego krok po kroku

Najpierw używasz odkurzacza do czyszczenia siedzenia na sucho. Usuniesz wszystko to, co będzie Ci przeszkadzało w kolejnym etapie czyszczenia siedzenia

Przyda się końcówka szczelinowa, którą wciśniesz w zakamarki, w których ciężko będzie działać innymi metodami. 

Kolejny etap czyszczenia powierzchni siedzenia to rozpuszczanie brudu. Natryskujesz środek chemiczny na czyszczoną powierzchnię. Zaznaczyć należy, iż być może nie usuniemy w ten sposób brudu, który zapewne zgromadził się głębiej w materiale. Przy mniej zabrudzonych siedzeniach możesz pokusić się o zwilżenie szmatki i nią przecierać materiał tapicerki. 

Ostatni krok to usuwanie rozpuszczonych wcześniej zabrudzeń z siedzenia za pomocą szmatek z mikro-fibry / mikrofazy. To one właśnie wciągają wilgoć wraz z nieczystościami. Im bardziej brudny fotel, lub im większa powierzchnia do wyczyszczenia (jeśli przykładowo czyścisz komplet tapicerki w aucie), tym więcej ściereczek musisz posiadać. 

Używaj raczej jaśniejszych ścierek, na ich powierzchni będziesz widział ilość zabrudzeń. Wymieniaj je na tyle często, na ile wymaga ilość zebranych brudów. W przypadku czyszczenia pojedynczego siedzenia zazwyczaj wystarczy kilka sztuk. Jeśli chcesz wyprać tą metodą komplet (fotele przednie i kanapa z tyłu), zapewne musisz uzbroić się w większa ilość.

Czyszczenie siedzenia odkurzaczem ekstrakcyjnym

Odkurzacz przeznaczony do ekstrakcji jest efektywniejszym sposobem na czyszczenie siedzeń w aucie. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia w domu, możesz go wynająć. Taki sprzęt jest zawsze w posiadaniu firmy czyszczącej wnętrza samochodów lub w specjalistycznych wypożyczalniach. A może ma go sąsiad, lub ktoś z Rodziny ? 🙂

To właśnie odkurzacz ekstrakcyjny pozwoli Ci na idealne oczyszczenie siedzenia nie tylko z wierzchu, ale i pod powierzchnią materiału.

Nie masz odpowiedniego środka ? Możesz pokusić się o użycie po prostu proszku do prania. Jednak ważna jest sama technika. Nie wsypujesz proszku do odkurzacza, bo może to spowodować powstanie później zacieków po wyschnięciu tapicerki. Proszek nanosisz zanim chwycisz odkurzacz w dłoń. Najlepiej zrobić czyszczący roztwór w misce i nanosić go szczotką. Idealnie byłoby nałożyć rozpuszczony proszek spryskiwaczem. Wtedy zrobisz to równomiernie i masz kontrolę nad ilością wprowadzonej na czyszczone siedzenie chemii.

Zaletą czyszczenia siedzenia za pomocą odkurzacza do pracy na mokro jest między innymi możliwość gruntownego czyszczenia nie tylko z wierzchu, ale i w głębi materiału. Dodatkowo materiał nie jest przemoczony i szybko schnie.

Która metoda czyszczenia siedzenia lepsza

Obie metody czyszczenia siedzeń w aucie mają swoje wady i zalety. Użycie bonnetu z pewnością jest tańsze. Wymaga od nas jednak sporego nakładu sil podczas pracy z mikro-fibrą. Ciężko będzie też tym sposobem usunąć brud, który być może spenetrował siedzenie bardziej dogłębnie. Biorąc jednak pod uwagę dostępność i koszty, to czyszczenie metodą „na szmatkę” + płyn sprawdzi się w znakomitej większości przypadków. 

Czyszczenie siedzenia samochodowego za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego z pewnością da lepsze efekty, a nakład pracy będzie mniejszy. Odkurzacz wyciągnie pod ciśnieniem to czego nie jesteśmy w stanie usunąć metodą bonnetowania. Jest to chyba najlepsza metoda czyszczenia. Jednak dla wielu osób barierą nie do przeskoczenia jest posiadanie odkurzacza do ekstrakcji. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.