...

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie

Skórzana tapicerka w samochodzie. Dla niektórych znak prestiżu i odrobine luksusu, dla innych wygodna, ale jednocześnie chłodna w wakacje i klejąca się do ciała tapicerka. Generalizując jednak skórzana tapicerka w samochodzie ma więcej zalet, niż wad. Jeśli o nią dbamy, odwdzięczy się latami miłego użytkowania. Jednym z elementów, które wpływają na jej trwałość i wygodę jest czyszczenie samochodowej tapicerki skórzanej

Kiedy skóra w samochodzie kwalifikuje się do czyszczenia ?

Wielu klientów ma problemy z identyfikacją momentu, w którym czas najwyższy na czyszczenie.

Jeśli na skórze widzisz zagięcia, a w nich ciemne powierzchnie, to znak, że należy zastanowić się nad czyszczeniem skóry. Jeśli ono nie do końca pomoże, to być może czeka nas regeneracja.

Gdy zauważycie, że powierzchnia skóry nadmiernie się błyszczy lub łuszczy, to też może być oznaka zalegającego brudu. 

 

Czyszczenie skóry we własnym zakresie czy przez firmę ?

Ależ to jest ciężkie pytanie. Przede wszystkim do czyszczenia skóry trzeba mieć środki i czas. O ile to pierwsze przy tańszych zestawach kosztować nas może nawet być może tylko kilkadziesiąt złotych (gotowe zestawy chemii do skóry), o tyle z czasem może być gorzej. Trzeba także sobie zdać sprawę, że tanie środki do czyszczenia skóry mogą nie dawać stu procentowego zadowolenia. Praca, którą trzeba wykonać przy skórze w aucie jest najczęściej większa, niż przy czyszczeniu ekstrakcyjnym tapicerki materiałowej. 

Etap numer 1 - czyszczenie skórzanych siedzeń

Unikać należy czyszczenia skóry w dużym słońcu. W takich warunkach pogodowych środki czyszczące ciężko równomiernie rozprowadzić, za szybko wyparowują, czasami pozostają jasne plamy.

Odkurzamy na sucho powierzchnię skórzanych siedzeń usuwając wszelkie zabrudzenia stałe. Szczególnie uwagę należy zwrócić na wszelki szczeliny w tapicerce. Jest to na tyle istotne, gdyż odrobinki piasku lub inne zanieczyszczenia podczas późniejszego czyszczenia skóry mogą ją porysować. 

Nie nanosimy środka bezpośrednio na skórę. Używamy miękkiej szczoteczki lub gąbki. To właśnie ją delikatnie nasączamy środkiem czyszczącym. Zabieramy się do czyszczenia wykonując szczoteczką ruchy dookoła. Czekamy około 5-10 minut. Po tym procesie zabieramy się za zbieranie rozpuszczonego brudu mikro-fibrą. Dobrze podzielić proces czyszczenia siedzeń na etapy. Przykładowo najpierw oparcie, potem dolna część, na końcu skórzany zagłówek. Taka technika pozwala na minimalizację czasu pozostawania środka chemicznego na powierzchni tapicerki skórzanej.

Po czyszczeniu skóry dajemy tapicerce wyschnąć. Nie należy w przypadku tapicerki skórzanej przyspieszać procesu schnięcia. Optymalny i naturalny czas wysychania skóry to kilka godzin.

 

Jakich środków używać do czyszczenia skóry w aucie ?

Środek czyszczący oprócz tego, że usuwa brud, nadaje miękkości i elastyczności skórzanej powierzchni. 

My polecić możemy kilka środków:

  • Sonax Leather Cleaner, 
  • ADBL Leather Cleaner,
  • COLOURLOCK SOFT CLEAN, 
  • KECAV Leather Cleaner Power.

Absolutnie nie używamy środków o wysokim PH. Przykładowo APC do plastików sprawdzi się do czyszczenia przeróżnych materiałów, ale nie koniecznie skóry. Takie środki mogą powodować ślady, odbarwienia czy inne problemy. Ni polecamy także kremy do rąk typu Nivea. Są to kremy posiadające dużo tłuszczu i wodę. Może to powodować schnięcie i potem pękanie skóry. Krem Nivea i podobne tylko na żywą skórę.

Środki do czyszczenia skórzanych powierzchni znajdziemy z pewnością w sklepach motoryzacyjnych. Ogromny wybór tych specyfików znajdziesz na Allegro

Zabezpieczenie skóry po usunięciu brudu

Skoro już przebrnęliśmy przez etap usuwania brudu ze skórzanej powierzchni siedzeń, zagłówków, boczków tapicerowanych i innych, wyszło nam to ok, a w rączkach zostało trochę sił, czas na etap kolejny. Jest to zabezpieczenie skórzanej powierzchni specjalistycznym kolejnym środkiem chemicznym. W ten sposób zabezpieczymy ją przed ocieraniem, pęknięciami, blaknięciem, wchłanianiem substancji, które pojawią się przez przypadek na tapicerce. Na pewno wydłuży to żywotność skóry. Warto także pamiętać o kierownicy, jeśli obita jest tym materiałem. 

Polecamy mleczka do konserwacji skóry po czyszczeniu, które konserwuje wnikając do środka. Są dostępne także woski, ale nich mogą zdarzyć się plamy lub cienie. Ryzyko takie dotyczy szczególnie ciemnych skór. 

Śmiało możecie spróbować poniższych produktów:

  • TEVO Leather Guard,
  • COLOURLOCK PROTECTOR.

Jak często czyścić skórzane powierzchnie ?

Optymalnie średnio co roku. Elementy które są intensywniej użytkowane (boki siedzeń, fotel kierowcy, kierownica najlepiej co 2-3 miesiące). Ale oczywiście cały czas zależy to od tego kto i w jaki sposób użytkuje samochód z tapicerką skórzaną. Jeśli auta używamy do przysłowiowych wyjazdów do kościoła, to zapewne interwały będą zdecydowanie dłuższe. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.