...

Jak prać pokrowiec od materaca

Pokrowiec na materacu to biała powierzchnia, która łatwo ulega zabrudzeniu. Warto zadbać, aby uczynić tą cześć materaca czystą i świeżą. Aktualnie w sprzedaży jest dużo materacy ze zdejmowanym pokrowcem. Warto dokonać takiego zakupu. Warto sprawdzić, czy po zdjęciu będziemy w stanie zmieścić go do pralki. Jeśli nie to będziemy zmuszeni od czasu do czasu zamówić usługę czyszczenia materacy.

Czym grozi brudny pokrowiec od matareca

Zaniedbany pokrowiec od materaca to nie tylko dyskomfort dla naszych oczu. Jest to źródło bakterii i wirusów na których śpimy. Czym lepiej zadbamy o stan pokrowca, tym będzie bezpieczniej dla naszego zdrowia. Dodatkowo częstsze czyszczenie pomoże uniknąć sytuacji, że nie damy radę czegoś z pokrowca usunąć. Stare zaschnięte plamy z krwi, czy moczu są często bardzo trudne w eliminacji.

Jak często czyścić pokrowiec

W zależności od tego kto użytkuje materac, to częstotliwość czyszczenia pokrowca należy ustalić na między 6 a 12 miesięcy. Bywają sytuację, gdy wylejemy coś na materac. Wówczas nie ma na co czekać. Wyczyścić pokrowiec, lub zlecić to firmie należy od razu. 

Jak czyścić pokrowce

Jeśli nasz materac zmieści się w pralce, to super ! Są pokrowce, które można rozłożyć na dwie oddzielne połówki, to ułatwia pranie

Używamy proszku do pranie, a wodę w pralce ustawiamy na 30-40 stopni. Wyższa temperatura może spowodować skurczenie się pokrowca. Na skutek tego może nie udać się założyć do z powrotem na materac. Wówczas skazani będziemy na zakup nowego pokrowca na materac, lub nawet nowego materacu. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie po zdjęciu pokrowca, wyczyszczenie samego materaca. Możemy do tego użyć wilgotnej szmatki z detergentem. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie użycie odkurzacza do prania ekstrakcyjnego. Z doświadczenia jednak wiemy, że większość zabrudzeń i problemów związanych z bakteriami i zabrudzeniami osadza się na pokrowcu. 

Zwróćmy uwagę na zalecenia producenta co do prania pokrowca. Z reguły są one widoczne na metce materaca. 

Zasady prania pokrowca

Warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami dotyczącymi czyszczenia pokrowców na materace:

  •  ustal maksymalne interwały dla prania pokrowca, na przykład maksymalnie 12 miesięcy o ile nie ma potrzeby wykonania tej pracy wcześniej,
  • zwróć uwagę na uwagi dotyczące prania pokrowca podane przez producenta,
  • używaj delikatnych i sprawdzonych środków czystości (proszek do prania, kapsułki i inne),
  • przed wirowaniem w pralce dokładnie zapnij materac na zamki i staraj się zwinąć w rulon o w miarę regularnym kształcie,
  • zakładaj wyprany pokrowiec wyłącznie w suchym stanie na materac.

Jeśli pokrowiec nie mieści się w pralce

Czy będzie to dla nas duży problem ? Z pewnością nie wypierzemy go w swojej pralce. Mały automat o pojemności 5kg może nam uniemożliwić pranie pokrowca w pralce. Nie jesteśmy jednak skazani na niepowodzenie.

Możemy pokusić się o wypranie materaca ręcznie na przykład w wannie. Wcześniej trzeba sprawdzić, czy uda nam się go gdzieś rozłożyć, albo powiesić po praniu. Tak jak ubranie, także materac musi mieć przewiew i dostęp do świeżego powietrza. Należy pamiętać, iż namoczony pokrowiec materaca będzie ciężki, a proces jego schnięcia może być długi, ponieważ nie damy radę wywirować nadmiar wody. Także skazani jesteśmy na ładną pogodę i porządne suszarki do rozłożenia mokrego pokrowca. 

Jeśli wszystkie nasze plany spaliły na panewce możemy oddać do czyszczenia pokrowiec firmie, która robi to na co dzień. Zazwyczaj będzie to stacjonarna pralnia chemiczna. Innym i byc może wygodniejszym rozwiązaniem będzie zamówienie usługi czyszczenia przez firmę z dojazdem. 

Regularnie czyszczony pokrowiec będzie nam służył dłużej i nie będzie stanowił bateryjnej bomby dla naszego organizmu. Dodatkowo częste czyszczenie pokrowca, jak też samego materaca zalecamy szczególnie astmatykom i alergikom !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie tapicerek M-Serwis
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.