Na rynku działa sporo firm zajmujących się czyszczeniem dywanów, jednak wiele z nich nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia i popełnia podstawowe błędy na niektórych etapach czyszczenia dywanów. Wskazówki te przydadzą się także osobom, które wynajmują z firmy lub pożyczają od znajomych odkurzacz piorący, a nie wiedzą jak czyszczenie dywanu przeprowadzić skutecznie.
Odkurzenie dywanu przed czyszczeniem
Przed czyszczeniem dywanu dobrze jest go odkurzyć, jeśli właściciel nie robił tego przez dłuższy okres, co zwiększa efektywność czyszczenia, usunie stałe nieczystości, kurz i inne cząstki stałe z którymi nie będzie musiał walczyć potem odkurzacz piorący.
Próba koloru dywanu
Dobrze jest przed procesem czyszczenia zrobić próbę tkaniny i odporność na działanie środka czyszczącego. Natryskujemy kawałek dywanu i dotykamy jasną ścierką sprawdzając czy farba nie osadza się na niej.
Środek czyszczący dywany
Po pierwsze należy dobrze wybrać środek do czyszczenia dywanu, dokładnie wymieszać go z wodą, aby zwiększyć efektywność czyszczenia.
Należy użyć dostatecznie ciepłej wody (najlepiej o temperaturze 40 do 50 stopni Celsjusza) – to też przyczyni się do lepszego usunięcia plam i zabrudzeń.
Etapy czyszczenia dywanu
Czyszczenie dywanu należy podzielić na kilka etapów:
- najpierw spryskiwanie ciepłym roztworem czyszczącym, miejsca szczególnie brudne należy szczotkować roztworem czyszczącym, co zwiększy prawdopodobieństwa usunięcia szczególnie trudnych plam,
- po spryskaniu całej powierzchni dywanów i użycia szczotki należy odczekać kilka do kilkunastu minut aż detergent zacznie reagować z brudem,
- kolejny drugi etap to wypłukiwanie brudu ze środkiem czyszczącym z dywanu.
Do czyszczenia dywanu używa się szerokiej dyszy podłogowej. Proces odsysania brudu powinieneś prowadzić w miarę wolno tak aby maksymalnie wszystko co brudne w dywanie usunąć. Można oczywiście powtórzyć odsysanie, jeśli efekt nie jest do końca zadowalający.
Dosyć istotne jest, żeby między spryskiwanie a odsysaniem roztwór nanoszony na dywan nie wyparował, dlatego nanosząc go pod uwagę musisz brać wielkość czyszczonej powierzchni, temperaturę i wilgotność otoczenia. Wynik czyszczenia dywanu można powtórzyć i poprawić używając ciepłej wody, redukuje to resztki środka czyszczącego i wypłukuje ostatecznie brud.
Ilość środka czyszczącego
Dozowanie środka czyszczącego musisz zwiększyć, im dywan jest brudniejszy. Do mniej brudnych dywanów oczywiście używasz mniej chemii. Dywany o długim włosiu (tak zwane Shaggy) trzeba starannie wyszczotkować w kierunku włosia. Szczotka powinna posiadać miękkie włosie.
Kierunek czyszczenia dywanu
Dywany czyścimy zawsze od światła do cienia, czyli od okna w kierunku drzwi zawsze. Staramy się czyścić od strony wyczyszczonej w kierunku brudnej.
Schnięcie wyczyszczonego dywanu
Po wyczyszczonym dywanie najlepiej chodzić dopiero gdy całkowicie wyschnie. Także po wyschnięciu należy ustawiać meble, stoły, krzesła, kanapy, aby uniknąć odciśniętych śladów i ognisk korozji na dywanie od metalowych części. Jeśli dywan przemoknie na wskroś (może się to zdarzyć w przypadku dywanów Shaggy lub dywanów w cienkim spodem) należy podłożyć pod spód gazety kartony lub inne rzeczy które pomogą w wentylacji i wyschnięciu dywanu.
Standardowo dywan w warunkach domowych po procesie czyszczenia powinien być suchy po czterech do ośmiu godzin w zależności od temperatury otoczenia, wilgotności i wentylacji powietrza.
Czyszczenie dywanu możecie Państwo powierzyć firmie, lub zająć się tym we własnym zakresie, jeśli macie odkurzacz piorący, odpowiednie środki czyszczące i czas.